קיבוץ חניתה
קיבוץ חניתה
חסר רכיב

נוי חניתה

18/12/2016

הנוף הייחודי של חניתה - בין הר לים - הופך את המקום לאחד היישובים היפים ביותר בישראל. ואכן, 
התגובה הראשונה של כמעט כל אדם המבקר בחניתה היא התפעמות מיופיו של הקיבוץ – הטובל בעצי אלון (וגם לא מעט אורנים) ומשקיף לעבר הגליל כולו עד למפרץ חיפה. 
נוכח נקודת הפתיחה הזאת, פועל צוות הנוי ואיכות הסביבה של חניתה פועל באופן יסודי ורציף כדי לשמור על הייחודיות של היישוב מבחינת עיצוב הנוף, השמירה על הקיים וההקפדה הרבה על הניקיון. בשנת 2015 העניקה המועצה האזורית מטה אשר לחניתה את פרס היישוב היפה (ביחד עם קיבוץ געתון). מלבד מענק של 5,000 שקל, ציינה המועצה את עבודתם המסורה של מנהל הנוי אריאל סולנה וצוות העובדים שלצדו – הן בתחום טיפוח הנוי והן בהקפדה על הפרדת הפסולת בפחי האשפה. 

חניתה – יישוב ירוק ושומר על הסביבה
בשנים האחרונות מוביל צוות הנוי מגמה של הימנעות מריסוסים כימיים בשטחים הציבוריים של הקיבוץ. מגמה צמצום הריסוס לאפס משתלבת עם מגמות ירוקות נוספות כמו שימוש ברסק גזם – שאריות של ענפי עצים שנגזמו – כמצע לקרקע ואפילו כמדשן טבעי.
ישנן כמה סיבות לצמצום הריסוס בגינון הציבורי: הנזק הבריאותי; הפגיעה המערכתית בכל הצמחייה, שכן הריסוס אינו יודע להבדיל בין עשב לפרח ופוגע בכל; הפגיעות במי התהום ובאיכות האדמה לאחר אין ספור ריסוסים; והפגיעה בחי תוך כדי ריסוס, מסוגי מעופפים שונים ועד זוחלים וכדומה, שמאוד חשובים לתפקוד הולם של כל המערכת האקולוגית פה על ההר.
מעבר לכל, השימוש בריסוס יוצר מעגל קסמים שאי אפשר להפסיק אותו, כי בטבע אין ואקום: לאחר ריסוס תהיה רגיעה בעשבייה לזמן קצר, אך מיד לאחר מכן יגיעו העשבים הקשיים באמת ואז צריך לרסס שוב ושוב.

אחריות על פינת החי
בתחילת שנת 2016, הועברה האחריות לניהול וטיפול בפינת החי לצוות הנוי. העברת הניהול לנוי אפשרה חלוקה טובה יותר של משאבים ציבוריים, טיפול טוב והגון יותר בחיות ואת חיזוק הקשר עם הקהילה ועם מערכת החינוך.
במתכונת החדשה צומצם מספר החיות והוקמה גינת ירק קהילתית-חינוכית. הקמת גינת הירק התאפשרה לאחר שלושה גיוסים שבהם השתתפו הורים רבים מבני הקהילה. זמן קצר לאחר מכן, ילדי הגנים והצעירון (ד'-ו') שתלו בגן הירק את השתילה הראשונה והחגיגית – בהובלת גלעד ארגמן ואסף קאדי.

חסר רכיב